SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok
BLOG
Yayın Tarihi : 08.05.2024 11:16 | Güncellenme Tarihi : 08.05.2024 11:17 | Teknoloji
Gece Görüş Kameraları Nasıl Çalışır?

Gece Görüşlü Kamera Nasıl Çalışır?

Gece görüşlü kamera özellikleri itibariyle belli bir çalışma sistemine sahiptir. Bulunulan ortamdaki kızılötesi ışınlar, objektif lensler yardımıyla bir araya toplanır. Toplanan ışınlar, görüntü yoğunlaştırıcı sisteme aktarılır. Yoğunlaştırılmış tüpün teknolojik özellikleri ile elektronlar arası bir takas meydana gelir. Ortaya çıkan binlerce elektron deliklerinden fosforlu bir yüzey oluşur. Bu fosforlu yüzeyde fotonlar arası geçiş ile karanlık alanlardan net bir görüntü elde edilmiş olur.

Gece görüşlü güvenlik kameralarında görüntü netliğini ve rengini belirlemek için farklı lensler kullanılır. Her ne kadar farklı lensler kullanılsa da genellikle yeşil renk en çok tercih edilen lens rengidir. Bunun nedeni ise yeşil rengin insan gözünün en iyi algılayabildiği renklerden biri olmasıdır.

Gece Görüşlü Kameralar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Gece görüşlü güvenlik kameraları genellikle ev ve işyeri gibi alanlarda daha yaygın bir kullanıma sahip olsa da pek çok farklı alanda da kullanımı mevcuttur.

 • Askeriye ve askeri faaliyetlerin bulunduğu alanlar
 • Havacılık merkezleri ve uygulamaları
 • Gece çalışma faaliyetlerinin yapıldığı alanlar
 • Geniş çaplı ve trafik yoğunluğunun bulunduğu karayolları
 • Gözetim ve gözlemcilik yapılan alanlar
 • Gece kamp alanları
 • Üst düzey emniyet gerektiren alanlar
 • Navigasyon alanları
 • Yaban hayat gözlemi
 • Güvenlik sistemlerinin bulunduğu özel yerler

 

Kamerada Gece Görüş Sistemleri Nasıl Aktif Edilir?

Gece görüşlü kamera özellikleri farklı çalışma prensipleri vardır. Bu nedenle sahip olduğunuz görüş sağlayıcısında gece görüş özelliğini aktif hale getirmek için kullanım kılavuzuna göz atmanızda fayda vardır. Her bir sistem farklı teknolojik özelliklere sahip olduğu için farklı şekillerde çalışma adımları bulunur. Kullanım kılavuzunda yer alan tüm önermelere harfiyen uyarak cihazınızı gece görüşü için aktif hale getirmeniz mümkündür.

Gece görüşlü kamera özellikleri itibariyle devreye sokulması ve kullanılması basit bir işlemdir. Genellikle cihazlar çalıştırıldığında bir kaç küçük ayarlama ile otomatik olarak çalışır. Kullanım kılavuzunda yer alan talimatlar ile herhangi bir zaman kaybı yaşamadan hızlı ve kolay bir şekilde cihazı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıfır Işıkta Görüntü Alan Gece Görüşlü Kamera Özellikleri

Sıfır ışık bulunan ortamlarda görüntü almak İR (İnfraRed) diğer bir adıyla kızılötesi kameralarla mümkündür. Kızılötesi ışınlar gece görüşlü kamera özellikleri arasındadır. Sıfır lüx yani tamamen ışıksız ortamlarda kızılötesi ışınlar yardımıyla görüntü almayı sağlayan gece görüşlü kameralar, LED yardımıyla kendi ışığını meydana getirir. Bu ışık insan gözüyle görülmez. LED lambaların karanlık ortamlarda ışık yayması için ortamdaki ışığın belli bir seviyeye düşmesi gerekmektedir. Bu ışık seviyesinde kayıt yapar ve ortaya siyah beyaz ancak net bir görüntü ortaya çıkar.

Gece görüşlü kamera özellikleri ve niteliği kadar güvenlik kamerası aksesuarları da sıfır ışıkta net görüntü ve doğru açı alabilmek için önemlidir. Kanal sayısına göre değişen kayıt cihazları, farklı boyutlardaki kamera kabloları, adaptör, kamera ayağı ve direkleri güvenlik kamerası aksesuarlarından bazılarıdır.

Satın Alacağınız Gece Görüşlü Kamera Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Gece görüşlü güvenlik kamerası satın almadan önce dikkat etmenizde fayda olacak bir takım noktalar mevcuttur.

 • Görüntülemek istediğiniz alanın uzaklığını ve büyüklüğünü belirlemeli, bu özellikteki mercek ve lense sahip olan modelleri tercih etmelisiniz.
 • Kızılötesi ışığı yayan LED lambalar ayrı bir enerji gereksinimine ihtiyaç duyar. Satın alacağınız yedek güç kaynağını ve adaptörü buna göre belirlemelisiniz.
 • Sensör hassasiyeti yüksek olan kameralar daha net bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Lens, adaptör ve LED güç kaynağı gibi farklı teknolojik özelliklere göre gece görüşlü kamera fiyatları değişiklik gösterebilir. Ev ya da işyerinizde güvenliği sağlamak için ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun gece görüşlü güvenlik kamerasını tercih ederek beklenmeyen olaylara karşı önleminizi hemen şimdi alabilirsiniz.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et
Whatsapp